Varis tedavisi dahilinde lazerle tedavi seçeneği, son 5 yılda son derece popüler bir şekilde tercih edilmektedir. Cilde dışarıdan verilen lazer ışınları aracılığıyla çapı 1 mm altında olan toplardamar genişlemesi problemleri yok edilebilmektedir. Daha geniş boyutlarda olan toplardamarlar cilt dışından lazer tekniği ile tedavi edilememektedir. Damarı kapatma maksadıyla yapılan girişimde verilen yüksek enerji ile ciltte yanıklar, renk değişiklikleri oluşabilmektedir.

Günümüz dünyasında en popüler tedavi tekniklerinden olan varislerin içten lazerle kapatılması son derece yaygın bir işlemdir. Lokal anestezi desteğiyle işlem esnasında ince bir iğne yardımıyla damarın içine girilmektedir. Sonrasında Doppler ultrason desteği ile tel damar içinde uygun noktaya yerleştirilmektedir. Sonrasında lazer ışığını damarın duvarına verecek olan ince tüp damar dahilinde ilerletilmektedir. Final aşamasında lazer kaynağı çalıştırılır, kontrollü bir biçimde damarın içten tıkanması sağlanmaktadır. Belirttiğimiz bu tekniğin pek çok yararı bulunmaktadır. İşlem yaklaşık olarak 30 dakika – 1 saat zaman dilimi arasında sürmektedir. 1-2 saatlik dinlenme sonrasında hasta rahatlıkla evine gidebilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde pek çok hasta bu yöntem ile tedavi edilerek büyük başarılar sağlanmaktadır.

Varis yakınmasını yaşayan hastaların %70’lik diliminde bu teknik uygulanmaktadır. İşlemn yan etkileri yok denecek kadar azdır. Zaman zaman geçici morluklar oluşabilmektedir. Maliyet konusu işlem dahilinde dezavantaj olarak sayılabilir. İşlem sırasında kullanılan lazer tüpleri tek kullanımlıktır ve 400 dolar civarındadır.

Lazerle varis tedavisi yöntem olarak lazere benzer biçimde gerçekleştirilen ve lokal anestezi desteğiyle damarın içten kapatılmasına yardımcı olan ses dalgaları tekniği bulunmaktadır. Bu işlem, lazer tekniğiyle aynıdır. Diğerine göre tek farkı ses dalgalarının kullanılıyor olmasıdır. İşlem sonrasında hasta kolaylıkla evine dönebilmektedir.

Prof. Dr. Kürşat Bozkurt