Damar genişlemesiyle ortaya çıkan ve ilerleyen süreçlerde bireyi ciddi derecede sıkıntıya sürükleyen varis hastalığının pek çok şikayeti ve belirtisi bulunmaktadır. Tedavi edilmeyen her bir ayrı süreç, ciddi problemleri de beraberinde getirir. Varisin belirtileri olarak hastalığın ilerlemesinden sonra bireyler, bacaklarında genişlemiş, morarmış, kıvrımlaşıp dışarı taşmış damar yapılarını rahatlıkla görebilirler. Diğer belirtiler ise şu şekildedir;

Bacaklarda ağrı, kaşıntı, dolgunluk hissi ve kramp

Bacaklarınızda sürekli olarak aniden kramplar yaşıyorsanız mutlaka kalp ve damar cerrahisi uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Gündüze oranla geceleri daha sık yaşadığınız ağrılar varisin habercisidir. Aynı zamanda ağrı ve kramplar, kişiyi uyku halindeyken bile uyandırır. Çoğu kez bacaklar üzerinde kaşıntılar da nüksedebilir. Varisin belirtileri arasında varis hastalarının, bacaklarında dolgunluk hissetmesi de bulunmaktadır. Bu durum özellikle akşam saatlerinde artar.

Karıncalanma hissi, uyuşukluk ve şişlikler

Damar genişlemelerine bağlı olarak sürekli oturur pozisyonda olanların daha sık yaşadığı problemlerden olan bacak uyuşmaları, önemli olan bir diğer belirtilerdendir. Zaman zaman bacaklarda bilek bölgelerine doğru şişlikler belirir. Bunun dışında çoğu zaman bacaklarda karıncalanma hissinin yaşanması da olasıdır.

Ciltte beliren kalınlaşma ve sertleşme

Tedaviyi geciktirmeniz halinde cildinizde sertleşme ve kalınlaşmaya başlayan durumlar meydana gelir. Sonraki aşamalarda ise kanamalarla yaraların oluşumu göze çarpar. Varisleriniz bu hale gelmeden mutlaka bir uzmana başvurun. Varislerinizde yaralar ve ülserli durumlar oluştuğu zaman tedavi için geç kalınmış olabilir.

Prof. Dr. Kürşat Bozkurt’tan randevu almak için lütfen tıklayın.