Varis tedavisinde ameliyat istemiyorsanız bu tedavi seçenekleri tam size göre.

Sürekli olarak ayakta duranlarda, saatlerce hareketsiz şekilde oturan bireylerde ve hamilelerde ortaya çıkan varis problemi, bacaklarda yoğun olarak ağrı, iç bilekte şişme veya gece kramplarıyla kendisini belli etmektedir.

Bilindiği gibi varis, bacaklarda bulunan ve kirli kan taşıyan toplardamarların boğumlanarak genişlemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Tüm yakınmaları yaşayan hastaların dinlenmiş olmaları halinde bile problemleri devam etmektedir. Sürekli olarak bacaklarda bir huzursuzluk hissi vardır. Belirli bir süre sonra bacaklardaki damarlar artık gözle görülür şekilde kendisini belli etmeye başlar ve varis hastalığıyla karşı karşıya kalınır.

Genetik yatkınlık önemli bir etkendir. Bunun beraberinde varisi yaşayan hastaların çoğunda obezite durumu da göze çarpar. Hareketsiz yaşam varisin oluşmasında son derece büyük rol oynamaktadır.

Varis tanısı, kolay bir klinik muayene ile konulabilir. Doppler ultrasonografi adını verdiğimiz hiçbir yan etkisi bulunmayan ultrason tekniği ile tetkikler iyi düzeyde sağlanır.

Tedavi seçenekleri için hastanın şikayetleri ve varisinin derecesi önemli bir etken oluşturuyor. Detaylandırmalar radyolojik tetkiklerle açıklığa kavuşturuluyor. Tedavide asıl amaç, varis oluşumunun önüne geçmek ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsetmektir.

Hasta endişeleri ve kaygıları dikkate alındığında günümüzde en çok ameliyatsız teknikler tercih ediliyor. Ameliyatsız varis tedavisinde etkili yöntemlerden biri, Endovenöz Lazer Ablasyon tekniğidir.

Endovenöz Lazer Ablasyon nasıl bir işlemdir?

Günümüzde ameliyatsız varis tedavisi olarak bilinen Endovenöz Lazer Ablasyon, tedaviye uygun olan varis hastaları tarafından sıklıkla tercih edilen popüler bir tekniktir.

Ameliyatsız varis işleminde, klasik operasyondaki gibi damarlar yolunarak dışarı atılmıyor, damar içinden anjiyo işlemi tarzında lazer enerji desteğiyle hasarlı kapağın damardan kapatılması sağlanıyor. Herhangi bir dikiş ya da yara izi olmuyor. İğne ucu kadar minik bir kesi ile işlem tamamlanıyor. İşlem süresi maksimum 1 saat kadar sürüyor ve hızlı bir iyileşme sağlanıyor. En önemli noktası ise, ameliyatlı varis tedavisine oranla daha başarılı bir sonuç sağlıyor. Morarmaların oluşması olağandır, en fazla 10 gün içerisinde kaybolmaktadır. Sosyal hayatınıza hemen adapte olabilirsiniz.

Yorum yapın