ClaCs ilk olarak Brezilya’da Dr. Roberto Kasuo Miyake tarafından tanımlanan bir varis tedavi yöntemidir. Çapı 4 milimetre altında olan varislere uygulanabilir. Temelde 4 farklı yöntemin bir kombinasyonu olarak değerlendirilebilir.

  1. VeinViever cihazı ile damarların cilt üzerinde haritalanması, giriş ve çıkış noktalarının irdelenmesi ve bu damarı besleyen altta yatan bir başka damarın olup olmadığının anlaşılması
  2. Cilde soğuk uygulama yapılması (-20 derece). Bu soğuk uygulamasının 2 işlevi vardır; ağrıyı engellemek ve spazm sağlamak (ClaCs tanımlamasının C’si: Cryo).
  3. Tedavi edilmesi hedeflenen varisli damara cildin dışından düşük doz lazer uygulaması. Burada kullanılan lazer 1064 nm dalga boyunda Nd:Yag lazerdir. Lazer uygulaması ile tedavi edilmesi hedeflenen damarda kasılma ve kısmi kapanma sağlanmaktadır (ClaCs tanımlamasının la’sı : lazer).
  4. Soğuk uygulama altında skleroterapi yapılması ve ağrının engellenmesi (ClaCs tanımlamasının Cs’si: Cryo Sclerotherapy).

Bu tedavi yöntemi öncelikle yalnızca Brezilya’da kullanılırken dünya çapında kullanılmaya başlanmıştır. Ancak kesin sonuçları henüz çok merkezli yayınlarda bildirilmemiştir. Temmuz 2019 itibariyle yayınlanmış bir çalışma bulunmamaktadır.

Yorum yapın