Sağlıklı beslenme varise de iyi geliyor. Varis Beslenme İlişkisi: Vücudunuza gerektiği kadar sıvı takviyesi sağlamalısınız. Kızartmalar, hazır cips gibi atıştırmalık ürünlerin yanı sıra fazla tüketilen kırmızı et ve doymuş yağ asitli gıdaların da yenmesi varis hastalığının gelişimine neden olur.

Beslenmenize dikkat ederek hem sık aralıklarla hem de az miktarda yemek yemeye özen göstermelisiniz. Tüketeceğiniz sebze ağırlıklı ve bol lifli yiyeceklere varis oluşumunun önüne geçecektir. Aşırı baharat içeren gıdalardan, kahve, alkol ve sigaradan uzak durmalısınız.

Bilindiği gibi varis, aşırı kan basıncı sonrasında oluşan damar ve kapak yapısının bozulması problemidir. Damar ve kapak yapısının güçlenmesi için bağ dokusunun kuvvetlendirilmesi gerekir. Bağ dokusunu kuvvetlendirecek besin takviyesi ile sağlığınıza özen gösterebilirsiniz.

Balık, kiraz, böğürtlen ve zencefil gibi önemli besinleri sofranızdan eksik etmeyin. Balık, taze sebze ve meyve içeren gıda desteğiyle dengeli şekilde beslenmenin önemini unutmayın. Varis hastalıklarında beslenme son derece önemlidir. Varis tedavisi gören hastalar, beslenme alışkanlıklarına dikkat ederek tedavi süreçlerine katkıda bulunabilirler.

Bromelin enzimi içeren ananas meyvesinin varisli olan kişilerde damar açıcı özelliğine sahip olduğunu belirtmekte yarar var. Sebzelerden soğan ve sarımsağın damar sağlığı açısından önemli ve bol bol tüketilmesi gereken besinlerden olduğunu da unutmayın.

Her gün bacaklarınızı 20 dakika sürelerle yukarı kaldırarak dinlendirin ve bacaklarınıza soğuk duş masajı yapmaya gayret edin.

Yorum yapın