Varis hastalığının pek çok tetikleyicisi bulunmaktadır.

Topuklu ayakkabı giyen kadınlarda varisin görülmesi kaçınılmaz bir gerçektir.

Varis Topuklu AyakkabıToplardamarın genişleyerek şişmesi sonucunda oluşan varis, bacaklarda daha sık görülmektedir. Sebebi ise bacağın sürekli olarak basınç altında kalıyor olmasıdır. Uzun süre ayakta kalan ya da sürekli masa başında oturur pozisyonda çalışan kadınların yaşadığı varis, günümüzün en çok yaşanan hastalıklarından birisi haline gelmiştir. Bacakların dış kısmında da kendisini belli eder şekilde gözlemlenen varis, estetik açıdan pek çok kadını mutsuz etmektedir. Bayanların yaşadığı bu olumsuz duygular, psikolojik açıdan kişilerin ruh sağlığına doğrudan etki eder.

Bacaklarda hissedilen ağrı ve kramp gibi problemler kişinin gündelik yaşamdan verim almasını engeller. Kötü görüntüsü dolayısıyla da bireyleri son derece mutsuz bir psikolojiyle karşı karşıya bırakır.

Topuklu ayakkabı giymekten kaçınmak varisi büyük ölçüde engeller. Gün içinde yapılan küçük ama etkili ayak egzersizleriyle de varis oluşumunun önüne geçmeniz mümkündür. Hareketsiz yaşam, sıklıkla asansör tercih etme ve toplu taşıma gibi etmenler, bireylerin varis problemlerini artırmasına neden olmuştur. Bayanların tercih ettiği şık topuklu ayakkabılar ne yazık ki varis hastalığına davetiye çıkarmakta ve derin toplardamar problemlerine yol açmaktadır.

Topuklu ayakkabı varise neden olur mu?

Sorusu günümüzde bayanların merak ettiği konuların başında gelmektedir. Çalışma şartları beraberinde ayakta kalan bireyler için varis riski her daim bulunmaktadır. Sıklıkla giyilen topuklu ayakkabılar, damar duvarlarının zayıflamasına yol açar.

Belirli bir süredir topuklu ayakkabı giyiyorsanız mutlaka varis belirtileri ya da şikayetleri konusunda yaşadığınız tüm bulguları incelemeli ve dikkat etmelisiniz.

Varis tanı ve varis tedavi seçenekleri için varis merkezimizle iletişime geçebilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum yapın