Obezite ile venöz hastalıklar arasında sıkı bir ilişki bulunuyor.

Türkiye’de birçok varis hastası bulunuyor. Varis neden oluşur sorusu ise varis sorunu yaşayan hastaların merak ettiği konular arasında yer alıyor. Varis hastalığı, tedavi edilebilir bir sorun olsa da, bacakta gösterdiği olumsuz belirtiler nedeniyle hastaların yaşam kalitesine olumsuz etki ediyor. Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık rastlanıyor. Özellikle hamilelik döneminde artan varisler, anne adaylarında psikolojik sorunlara kadar varan duygulara neden oluyor.

Obezite ve Varis

Kilo problemi de varise neden oluyor. Hatta obezite ile venöz hastalıklar arasında sıkı bir ilişki bulunuyor. Araştırmalara göre varisin ilerleyen olgularında yani ülserli venözlerde %25’lik kesimin obez olduğu dikkati çekmiştir.

Yaşam tarzı ve yeme alışkanlıkları varis sorunlarında önemli ölçüde etkili olarak görülüyor. Obez hastanın fiziksel aktivitelerinde kısıtlılık olduğundan ötürü hastalığın seyri de uzun sürebiliyor. Dolaşımı iyileştirmek için bacakları gün içinde soğuk su ile yıkamak fayda sağlıyor.

Obezite sonucunda bacakların devamlı olarak yüksek basınca maruz kalması kasların yeterince çalıştırılmamasına neden oluyor ve kan yukarıya doğru pompalanamıyor. Varis kaçınılmaz oluyor.

Topuklu Ayakkabı ve Varis

Topuklu ayakkabılar, ayak ve bacak sağlığı sorunlarını tetikliyor. Yüksek topuklu ayakkabıları giymekten olabildiğince kaçınmanız gerekiyor. Toplardamarın genişlemesi sonucunda oluşan varis nedeniyle bacaklar vücudun en fazla basınç altında kaldığı bölge oluyor.

Topuklu ayakkabı giymenin şart olduğu durumlarda, kadınlar mutlaka yanlarında normal ayakkabı da bulundurmalılar. Gün boyunca topuklu ayakkabıyla dolaşmak ayaklardaki basıncı artırarak varis neden oluyor.

Varisin oluşum nedeni ve varis hastalıkları için Prof. Dr. Kürşat Bozkurt Varis tedavi Merkezi’mizden destek alabilirsiniz. İletişim kısmından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın