Düzenli yürüyüş ve koşunun son derece faydası vardır.

Gün içerisinde fazlasıyla ayakta kalan kişilerde ve bilhassa hamilelik dönemlerini geçiren bayanlarda kendisini gösteren bacak varislerini önlemeniz artık mümkün! Araştırmalar gösteriyor ki, varis problemi kadınlarda erkeklere oranla çok daha yaygın bir problem olarak dikkati çekiyor.

Varis probleminin birçok sebebi olabilir. Hamilelerin gerekmedikçe ayakta kalmamaları gerektiğini vurgulamakta yarar var. Yatış pozisyonu dahi fazlasıyla önemlidir. Tamamen sırt üstü ve düz yatma pozisyonunu önermiyoruz. Hafifçe yana dönerek yatmaları daha idealdir. Esnek yapılı çorapları tercih edebilirsiniz. Her bir hastalıkta olduğu gibi varis problemini yaşayan kişilerde de düzenli yürüyüş ve koşunun son derece faydası vardır. Bu gibi aktivitelerle günden güne gelişen bacak kaslarınız sayesinde toplardamarlara destek verir. Böylelikle de varis riski aza indirgeyecektir.

Uzun süre ayakta çalışmak zorunda olan kişiler yürüyüş ve koşu gibi aktiviteleri hayatlarının vazgeçilmez ayrıntısı kılmalıdırlar. Ayaklar sürekli aynı pozisyonda kalmamalıdır. Asansörleri ve yürüyen merdivenleri hayatınızdan çıkarın. Merdiven çıkmak için üşenmeyin. Sabah ve akşam düzenli ve ritmik olarak gerçekleştirilen yürüyüş sayesinde varislerinizin oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Ofis veya çalışma ortamlarındaki sabit duruşlar çoğumuzu tembelleştiriyor ve ayak sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Varise meyilli olan bayanlar topuklu ayakkabıyı hayatlarından olabildiğince çıkarmalıdırlar. Spor ve yürüyüş ne kadar az gerçekleştirilirse varis oluşumları aynı oranda artar.

Yorum yapın