Kış mevsimiyle hayatımızda pek çok düzenimiz de değişikliğe uğruyor.

Sosyal tüm aktivitelerimiz kısıtlanıyor ve günlük hareketlerimiz de her geçen gün azalıyor.

Hava şartları nedeniyle çoğu kez tüm planlar evlerde yapıldığı için hareketsiz yaşama daha da mahkum kalınıyor. Yakın mesafedeki yerlere giderken dahi yürümek yerine araçları tercih ettiğimiz için pek çok hastalığa yakalanmamız kaçınılmaz oluyor. Ortopedik hastalıklardan obeziteye kadar sağlığımızı olumsuz yönden etkileyecek birçok hastalıkla karşılaşabiliyoruz. Varis hastalıkları ise günümüzde en sık karşılaştıklarımız arasında…

Toplardamarlarda oluşan genişlemenin temel nedenleri arasında her ne kadar genetik yatkınlık bulunsa da süregelen hareketsiz yaşam da durumu daha kötüye götürebilmektedir. Sürekli oturan ya da ayakta sabit olarak uzun süre duran bireylerde bacak toplardamarlarında dolaşım günden güne zorlaşarak damarlarda genişlemeye yol açar. Damarların içlerinde yer alan kapaklar bir süre sonra işlevini yerine getirememeye başlar gelişir ve varisler oluşur.

Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülen varis problemi, günümüzde en sık rastlanan damar hastalıklarındadır. Yaz aylarında artış göstererek kendisini hissettiren varisler, estetik problemi olarak görülürken, tedavi edilmediği zaman önemli bir sağlık problemine dönüşebilmektedir. Varis tedavisi için en uygun zaman dilimi sonbahar ve kış aylarıdır.

Yaz mevsimi sonrasında varisleri olan bireylerin bacaklarında rahatlama olur. Tedavi edilmeyen varis, her yaz mevsiminde artarak büyüme gösterebilir. Sonbahar ve kış ayları, varislerin tedavi süreci için etkili dönemlerdendir.

Varis, Psikolojik Problemlere de Yol Açabilir

Variste de diğer pek çok hastalıkta olduğu gibi erken tanı son derece önem taşır. Unutulmamalıdır ki, bacaktaki deri yüzeyinde görünen her damar varisten kaynaklı olmayabilir. Deri yüzeyinde varis nedeniyle meydana gelen morluklar ve kabartılar psikolojik olarak bireyleri sıkıntıya sokabilir. Yaşam tarzınızda yapacağınız küçük ama etkili değişimler varis probleminden kurtulmanız açısından önemli bir ayrıntıdır.

Varis tanı ve tedavi seçenekleri için varis merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın