Es geçtiğiniz her kural, varisin tekrarlamasına sebebiyet verecektir.

Gerçekleştirilen varis ameliyatının türüne ve büyüklüğüne göre çeşitlilik gösteren tedavi sonrası dinlenme aşaması son derece hassas bir dönemdir. Operasyon sonrasında gelişebilecek olan ağrı ve sızılar için hasta, istirahatin önemini iyi kavramalıdır. Bilindiği gibi toplardamar için uygulanan operasyonun birçok çeşidi vardır. Dolayısıyla hasta üzerinde hissedilen ağrı ve sızı da değişkenlik göstermektedir.

Varis Ameliyatından Sonra Neden İstirahat Önerilir?

İstirahat sürecinde, şiş olan ve sürekli ağrıyan bacaklarınız rahatlayacaktır. Bu istirahatlerin süresi de önemlidir. Hasta en az 2 hafta bu şekilde dinlenmelidir. Çalışma ortamına dönme sürecini de olabildiğince ertelemek ve zorlanmadan hareket etmek hastanın iyileşme sürecini hızlandırır. Ağrı ve sızılarınız için doktorunuzun uygun gördüğü ağrı kesici ilaçları da kullanabilirsiniz.

Banyo yapabilmek için dikişlerinizin alınmasını beklemeniz daha doğru olacaktır.

Bacaklarınızda yaşanabilecek olası şişlik ve morlukları azaltabilmek için ise bandaj kullanımını ya da varis çorabı kullanımını süreç dâhilinde alışkanlık haline getirmelisiniz.

Unutmayın… Es geçtiğiniz her kural, varisin tekrarlamasına sebebiyet verecektir.

Saydığımız tüm bu detaylar varis ameliyatı sonrasında geçerli olan etmenlerdir. Lazer, köpük ya da radyo frekansı ile tedavi edilen hastalara bu teknikler önerilmeyebilir. Çünkü bu uygulamaları yaptıran hastalar, günlük yaşantılarına kolayca devam edebilmektedirler.

Varis Problemleri Mi Yaşıyorsunuz?

İlerleyen varisli bacak rahatsızlıklarınız mı var? Bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Sizler için en uygun tedavi tekniğini uygulayalım.

Yorum yapın