Varis başlangıcı veya varis belirtisi damar genişlemesi ile kendini belli eder.

Varis başlangıcı veya varis belirtisi damar genişlemesi ile kendini belli eder. Dünya genelinde her toplumda sıklıkla rastlanan bir problemdir. Varis hastalığı, toplardamar genişlemesi ve kılcal damar genişlemesi olarak iki ayrı gruba ayrılır. Vücudun her yerinde meydana gelebileceği gibi çoğunlukla bacaklarda ortaya çıkar.

Varis başlangıcı, vücudun oluşturduğu ağırlıkla orantılı şekilde bacaklarda bulunan damarlarda oluşan basınçla oluşur. Varis hastalığının temel nedeni toplardamarlardaki kapakçık bozulmasıdır. Kapakçık, birçok farklı nedenden ötürü bozulabilir. Ayakta uzun süre kalmak, topuklu ayakkabı giymek veya sürekli hareketsiz şekilde oturmakla ortaya çıkabilir.

Varis Başlangıcı Nasıl Olur?

Uzun süreli ayakta kalma veya sürekli hareketsiz kalma ile varis oluşabilir.
Bacaklarda bulunan toplardamarlarda çok fazla basınca neden olabilecek meslek gruplarında çalışmak varisi artıran etkenlerdendir. Yarım saatlik aralıklarla 2-3 dakika bile olsa yürümek toplardamarlarda oluşan basıncı dağıtmak açısından önemlidir.

Varis Başlangıcı – Varis Belirtileri genetik yani ailesel faktörlerden dolayı varis oluşabilir.

Varis hastalığı bazı durumlarda genetik bir hastalık olarak hastaların karşısına çıkar. Anne veya baba gibi 1. dereceli akrabalık durumunda diğer aile üyelerinde de varis riski artırır.

Hamilelik, varis problemini tetikler.

Varisin kadınlarda görülmesi erkeklere oranla daha fazladır. Ergenlik, gebelik veya menopoz döneminde meydana gelen hormonal denge değişimlerinin yanı sıra doğum kontrol haplarının kullanımıyla da karşımıza çıkabilmektedir.

Varis nasıl belli olur?

Damar genişlemesi dışarıdan da kolaylıkla kendini gösterir. Sıkıntı yaşayan her hasta vakit kaybetmeden varis doktoruna muayene olmalıdır. Varis başlangıcı beraberinde zaman ilerledikçe ağrı, kramp, kaşıntı, kanama, ciltte pek çok renk değişimi göze çarpmaktadır. Varis başlangıcında yaşadığınız problemleri dikkate alarak varis doktoruna muayene olmalısınız. Prof. Dr. Kürşat Bozkurt ile iletişime geçmek ve daha detaylı bilgi almak ister misiniz?

Yorum yapın