Sık egzersiz yapmak varis yakınmalarının azaltılmasında büyük farklılık yaratabileceği gibi yaşam tarzı değişiklikleri de ilk etapta varislerin oluşmasını engelleyebilir. Örneğin, ayakta çok durmalarına karşın baldır kaslarını çok sık kullanan sporcularda varis gelişme olasılığı düşüktür. Uzun süre sabit olarak oturmak veya ayakta sabit durmak ise bacaktaki damarlarda yüksek basınç oluşturur. Hasta ayağa kalkıp yürüdüğü zaman baldır kasları içindeki damarlara uygulanan kompresyon ile bu basınç hemen düşer.
Hastalara önerilebilecek basit yaşam tarzı değişiklikleri:

  • Bacak ve ayak yukarı kaldırıması: Gün içinde sıklıkla yapılmalıdır. Hedef olarak günde en az 3-4 kez 15-20 dakika uygun olabilir. Geceleri ayaklar bir yastık ile 5-10 santim yukarı kaldırılabilir.
  • Ayakta veya oturarak uzun süre hareketsiz kalmamak: Eğer bireyin mesleği veya günlük yaşamı uzun süre ayakta olmasını veya sürekli oturmasını gerektiriyorsa düzenli olarak bacak egzersizleri yapmalıdır. Her gün üst bacak kaslarını uyaran yürüyüş gibi sporlar yapılmalıdır. Burada amaç üst bacak kaslarını güçlendirerek kanın yerçekimine karşı kalbe doğru hareketine yardımcı olmaktır.
  • Aşırı kilodan kaçınmak: Önemli bir risk faktörüdür. Hastalara düşük yağ ve yüksek lif oranına sahip beslenme alışkanlığı önerilmelidir.

Yorum yapın