“Uzun süre sabit oturmaktan kaçının. Sabah ve akşam duşta soğuk suyla varisli bölgeye masaj yapın”
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de 5 milyon varis hastası bulunduğunu belirterek, varisin kadınlarda erkeklerden daha sık görüldüğünü kaydetti.

Yaşla birlikte varis görülme olasılığının arttığına işaret eden Bozkurt, sürekli masa başında ve ayakta çalışanların risk altında bulunduğunu bildirdi. Bozkurt, “Sıcaklarla birlikte damarlar genişlediği için varis şikayetleri artar. Yani varis sıcak sever. Bu nedenle güneşte fazla kalmayın, sauna ve SPA merkezlerinden uzak durun. Uzun süre sabit oturmaktan kaçının. Sabah ve akşam duşta soğuk suyla varisli bölgeye masaj yapın” dedi.

Bunun yanı sıra varislere karşi alınabilecek önlemler hakkında da bilgi veren Kürşat Bozkurt, “Kilonuzu kontrol altında tutun, düzenli egzersiz yapın, uzun süre sabit pozisyonda kalmayın. Koruyucu varis çorabı kullanın, her fırsatta bacağınızı yüksekte tutun ve çok yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının” tavsiyelerinde bulundu.

Yorum yapın