Önemli olan rahatsızlığınızın hangi aşamada olduğu…

Daha çok bayanlarda rastlanılan varis rahatsızlığı, gerek sağlık gerekse de estetik açısından kişileri sıkıntıya sokmaktadır. Toplardamarların günden güne şişerek genişlemesine varis diyoruz.

Bilindiği gibi, en çok basıncı alan bölgelerimizden olan bacaklarımızın sağlığına son derece dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bir önceki yazılarımızda da vurguladığımız gibi varisi erkenden anlayarak yaşanabilecek olan sıkıntıların önüne geçmeniz mümkün. Belirtilere mutlaka kulak vermelisiniz.

Çoğu kez akşam saatlerinde yaşanan kramplar, ağrılar, kaşıntı ve şişkinlik hissi varis belirtisi olabilir. Sorunun varis kaynaklı olduğunu anladıktan sonra tedavi süreci için ne bilmemiz gerekiyor? En basit teknik olarak göze çarpan varis çoraplarını hayatımıza dâhil ediyoruz. Gün boyu ayakta kalan kişilerin bunu alışkanlık haline getirmeleri lazım. Varisin ilerleyen seyrinde de oldukça tedavici eden yanı bulunuyor. Genetik faktörü de göz önünde bulundurarak ailede varis varsa mutlaka basınç kuvveti düşük olan çorapları giymenizi öneriyoruz. Yatıp uzandığınız anlarda bacaklarınızı üst seviyede tutmanız da önemli bir ayrıntıdır. Çoraplarınızı gün boyu kullanmanız gerektiğinin önemini de kavramalısınız.

Varis tedavisi için birçok alternatif bulunuyor. Önemli olan rahatsızlığınızın hangi aşamada olduğu… Bilmenizde yarar gördüğümüz bir konu ise, genetik yatkınlık konusu. Tedavi olan birçok hastada eğer genetik yatkınlık varsa, varis tekrarlayabiliyor.

İleri düzeyli ve yara halini almış varislerde tedavi süreci oldukça zor işlemektedir. Bu sebeple son aşamaya gelinmeden gerekli kontrollerin yapılmış olması büyük önem taşır.

Varis problemi; cerrahi müdahale, lazerle tedavi, skleroterapi, vb. tekniklerle tedavi edilebilir.

Tedavi edilmeyen her varis, ciddi problemleri ve yakınmaları beraberinde getirebilir. Şişlikler, kramplar ve yakınmalar gün geçtikçe artacaktır.

Varise dair şüphe oluşturabilecek her türlü yakınmalarınız için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Varis tedavisine dair her türlü önemli bilgiyi sağlayabilirsiniz.

Yorum yapın