Varisler ve belirgin kılcal damarlardan mı rahatsızsınız? Bacaklarınızı gizlemek yerine yapacağınız başka şeyler de var.
Kalp vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için, kanı, atardamarlar ile dokulara gönderir. Bu temiz kan, gerekli besleyici maddeleri ve oksijeni hücrelere verir ve oluşan artık maddeleri kana toplardamarlar taşır. Bu damarlar, kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerirler. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye doğru kaçaklara sebep olurlar. Sonuçta, bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişler, uzar ve büklümlü bir görüntü oluşur. Buna, varis denir.

Varis en çok kadınlarda görülür. Çünkü, kadınlık hormonları varis oluşumunu artırıcı özelliğe sahip. Özellikle, hamilelik ve adet dönemlerinde varislerle ilgili şikayetler artar.

Varis riskinden nasıl korunabilirsiniz?

• Sabit pozisyonda, uzun süre ayakta durmaktan ve oturmaktan kaçının. Sık sık yürüyün.
• Bulduğunuz her fırsatta, kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde, bacaklarınızın altına yastık koyarak, onları dinlendirin.
• Akşamları, yatar pozisyonda, bacaklarınızı 15’er dakikalığına yüksek bir yere dayayın.
• Asansör yerine merdiven kullanmayı tercih edin. Sigara ve alkolden uzak durun.
• Seyahatlerde mümkün olduğunca bacaklarınızı uzatarak oturabileceğiniz yerleri seçin.
• Uzun seyahatlerde eğer olanak varsa iki saatte bir, mutlaka mola verin ve yürüyün.

Varis Tedavi Yöntemleri:

Kompresyon Tedavisi

Bu tedavide, rahatsızlığın boyutuna bağlı olarak, elastik bandajlar ya da varis çorapları kullanılarak, dokulara ve rahatsızlığa neden olan damarlara baskı uygulanır. Bu sayede toplardamarların duvarları biçimlerini yitirmez, damar içindeki kapakçıklar yeniden doğru şekilde kapanır ve böylelikle kanın bacaklarda birikmesini engeller.

Lazerle Tedavi

Cilt dışından lazer tedavisi uzun yıllardır, cildin hemen altında yer alan, çapı 1 mm altında olan küçük kılcal varislerin tedavisinde uygulanmaktadır. Tedavi sırasında güçlü bir lazer ışını sorunlu bölgeye yönlendirilir. Işın toplardamarın içindeki kanın ısınmasına ve katılaşmasına neden olur. Küçük varis dalları bu şekilde tıkanır.

İğne Tedavisi

Bu işlemde hastalıklı toplardamara, damar çeperlerine hasar veren bir madde verilir. Bunun ardından, baskılı kompresyon uygulanmasıyla, damar çeperleri birbirine yapışır ve toplardamar iptal edilmiş olur, artık buradan kan akışı gerçekleşmez. Zamanla vücut bu toplardamarı ortadan kaldırır. Tıkanan toplardamarların görevini, yani kanın kalbe geri taşınmasını çevredeki diğer damarlar üstlenir.

Varis Ameliyatları

Eskiden büyük kesilerle çıkartılan varisler, artık üzerlerine yapılan 2-3 mm uzunlukta kesiler ile temizlenebiliyor. Bu kesilere dikiş atılmasına gerek olmadığı gibi, özel bantlar kullanılarak kısa sürede iyileşmesi de sağlanıyor.

Uzman Görüşü Prof. Dr. A. Kürşat Bozkurt – Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı

Varis çorabı nasıl kullanılmalı?

Varis çorabı, pek çok kişi tarafından yanlış kullanılmaktadır. Varis çorabı, hastanın toplardamarlarının en boş olduğu aşamada, tercihen sabah yataktan kalkmadan giyilmelidir. Öncelikle, hasta yatağa uzanmalı ve bacağını 5-10 dakika yukarı kaldırmalıdır. Ardından, varis çorabını giymelidir. Gün içinde ayakta kaldığı süre boyunca, varis çorabı ile dolaşmalıdır. Gece yatarken çorabın giyilmesi gerekli değildir.

Yorum yapın