Varis eskiden öğretmen, hemşire ve cerrahlara özgüydü. Şimdi sekreterlerde, yöneticilerde, bankacılarda ve

Ara Sıra Kalkıp Dolaşın

Günün büyük kısmını oturarak geçiriyor, kah kendi masanızda, kah toplantı odasında saatlerce hareketsiz kalıyorsanız, dikkat: Türkiye’deki 5 milyon varisliden biri olabilirsiniz… İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. Kürşat Bozkurt, masa başında çalışanları uyarıyor ve gün içinde ara ara kalkıp dolaşmakla ve masa altına ayaklarınızı biraz hareket ettirmekle bile riskinizi azaltabileceğinizi söylüyor.

3 Bin Kişi Araştırıldı

Eskiden beri varisin uzun süre ayakta çalışan öğretmen, hemşire ve hekimlerde görüldüğü bilinirdi. Ancak Fransa’da 2 bin kişi ve Almanya’da yaklaşık bin kişi üzerinde yapılan 2 ayrı çalışmada, uzun süre oturarak çalışan kişilerde varisin çok sık olduğu kanıtlandı. Çalışma saatlerinin yüzde 75’ten fazlasını veya günde 8 saatten uzun süreyi oturarak geçiren bireylerde varis olasılığı çok artıyor.

Basınç Damarı Etkiliyor

Oturarak Çalışanlar Varise DikkatProf. Dr. Bozkurt sekreterleri, bankacıları ve bilgisayar başında uzun süre çalışanları uyararak şu bilgileri veriyor: “Normal koşullarda toplardamar içindeki basınç 15 milimetre civa altındadır. Ayakta uzun süre duran bireylerde 80 milimetre civa üzerine çıkar ve yüksek basınç damarlara zarar vererek varis oluşumuna yol açar. Uzun süre oturan kişilerde bu basınç 50 milimetre civa üzerine çıkar. Bu yüksek basınç saatlerce damarı etkilediğinden varis gelişme olasılığı çok artar. ”

Ağrı, Şişme, Bozuk Görüntü

“Bu hastalar bize genellikle bacaklarda ağrı, şişme ve görüntü bozukluğu şikayeti başvuruyor. Sabah yataktan kalktıklarında bile yorgun olduklarını tanımlarlar. Bu yakınmalar hep varis ile ilgilidir. Ancak daha sık egzersiz yapmak varis yakınmalarının azaltılmasında büyük farklılık yaratabilir. Hatta yapacağınız yaşam tarzı değişiklikleri, varislerin ilk etapta oluşmasını dahi engelleyebilir.”

Yorum yapın