Lazerle varis ve kılcal damar tedavisi diğer tedavilere göre ekstra zaman dilimi gerektirmektedir.

Günlük hayatta uzun süreli ayakta kalmaya bağlı olarak gelişen problemler, ayak sağlığınızı rahatsız eden sorunları da beraberinde getiriyor. Yalnızca sağlık problemleri değil estetik açıdan da bireyleri mutsuz ediyor. Gelişen teknolojik donanımlarla önceleri gerçekleştirilen genel ve zorlu ameliyatlar bugünlerde yerini lazerle varis tedavisine bırakmıştır.

Lazerle varis tedavisinin diğer tedavilere göre farkı ekstra zaman dilimi gerektirmemesidir. İstenmeyen ve sorun yaratan damarlar, ameliyat gerçekleştirmeden ve iğne kullanılmadan tedavi edilebilmektedir. Varis alanında devinim olan lazer tekniği, son derece kolay, acısız ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Lazerle varis ve kılcal damar tedavisi, bacak üzerinde istenilen bölgelere uygulanabilir. Bazı bireylerde hassasiyet durumu fazla olabileceğinden ötürü lokal anestezi uygulanabilir. Lazerle gerçekleştirilen tedaviler yarım saatlik işlem süresinde tamamlanabilmektedir. Tedavi sonrasında geçici şişlik ya da kızarıklıklar oluşabilir. Bunların dışında önemli bir yan etkilere rastlanmaz. Lazerle varis tedavisi sonrasında günlük yaşama dönüş son derece rahattır. Belirtilen detaylar ufak çaplı damarlar içindir. Büyük damarların tedavisinin bitmesi sonrasında toparlanma işlemi yaklaşık olarak bir ayı bulabilmektedir.

Lazerle varis ve kılcal damar tedavisinde seans sayısı merak edilen ayrıntılardandır. Ancak seans sayısı, varisin yaygınlık ve derecesine göre değişim göstermektedir. İkinci seans gerekli görülürse aradan belirli bir zaman geçmesi ideal olanıdır.

Lazer tedavisi aracılığıyla genel problem ortadan kaldırıldıktan sonra diz altında beliren sınırlı varislere iğne beraberinde köpüklü skleroterapi yöntemi uygulanabilmektedir.

Tüm teknikler hastanın genel konforu ve tedavisi açısından kolaylaştırıcı düzeyde olmasıyla dikkat çekmektedir. Hatta belirtmek gerekir ki; Endovenöz lazerle varis tedavisinde hasta işlem sonrasında evine rahatlıkla dönebillir. Yatış işlemine gerek duyulmaz. Lazerle varis tedavisinde işlem, lokal anestezi ile sağlanabilir.

 

Prof. Dr. Kürşat Bozkurt

Yorum yapın