Az da olsa risk bulunuyor; ancak bunun için ayrı tedavi teknikleri geliştirilmektedir.

Risk çok düşük denilebilir. Ailesel geçişli olarak genetik faktörlerden dolayı varisin tekrarlama olasılığı olabilir. Bunun yanı sıra çeşitli hormonal problemler ya da uzun süre ayakta kalmayı gerektiren durumlarda varis tekrarlayabilir. Az da olsa risk bulunuyor; ancak bunun için ayrı tedavi teknikleri geliştirilmektedir.

Varis operasyonu geçirmiş her hasta kontrollerinde düzenliliği amaç edinmelidir. Varisin tekrarlama problemleri yaşayan hastalarda; şişme, yanma ve ağrı gibi yakınmalar olurken bacakta morluk, damar belirmesi gibi şikayetlerin yer almadığını görüyoruz. Unutulmaması gereken ayrıntı şu ki; varis tedavisinin operasyon sonrasında da takibinin en iyi şekilde yapılması gerekir. Ameliyat sonrasında da varisin oluşumunu engelleyici noktalara dikkat çekmelisiniz. Bacaklarınızda bulunan toplar damarlara özenli şekilde davranmalısınız ki ileride oluşabilecek olan kalp hastalıklarına karşı önlem için gerekli zemini hazırlamış olacaksınız.

Bacaklarınız üzerinde varis oluşumları göze çarpıyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Doktorunuz tarafından istenilen bir ultrasonografi desteğiyle bacaklardaki toplar damarların mevcut durumu görülebilmekte ve kişiye uygun tedavi metodları geliştirilebilmektedir.

Yorum yapın