Varis çorabının iyileştirici bir etkisi bulunmamaktadır.

Varis çoraplarının gündelik hayatta giydiğimiz çoraplara göre farkı, bacağı daha kuvvetli basınçla sarmasıdır. Varis çorabının uyguladığı basınç sayesinde bacaktaki toplardamarlarda yaşanan göllenme beraberinde ağrı, sızı gibi bireyi üzen yakınmalar azalır. Varis çorabının iyileştirici bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak mevcut şikayetlerin azalmasına destek olur. Az da olsa varisin ilerlemesini geciktirir. Çoğunlukla gebelik döneminde yaşanan varislerde, varis çorabını fazlasıyla önermekteyiz. Hamilelik boyunca, bebeğin yaptığı basınç sebebiyle anne adaylarının varis çorabını kullanımı son derece uygundur.

Bu sayede bacaklarda yaşanabilecek pıhtı oluşumu önlenmiş olur. Bacakta yer alan toplardamar genişledikçe damar içindeki basınç artar. Artan basınçla varisin genişlemesi hız kazanır. Sabahları uyandığınız anda giydiğiniz varis çorabı sayesinde varisleşmiş damar dışarıdan kuvvetle baskı alır. Böylelikle kan dolaşımını derin damarlara aktararak iç basınç dengede tutulur. Tüm bu oluşumlarla düşen basınç, şikayetleri azaltarak varisin hız kazandıran durumlarını geciktirir.

Öncelerde varis çorabı denildiği zaman, varis hastaları bunalırdı. Sebebi ise, sıkıcı, estetik görünümü olmayan ve rahatsızlık veren üretimlerin olmasıydı. Şimdilerde ise bu çorapların yerini daha estetik, elastik yapılı varis çorapları almıştır. Yeni varis çorapları, bacağı saran, dışarı taşan damarları önleyen yapıda üretilmektedir. Kan pompalanmasına destek olan varis çorapları sayesinde, artık bireyler daha da rahat ediyor.

Varis çorabını kullanmaya başlamadan önce mutlaka hekiminize danışmanızda yarar vardır. Varisinizin yoğunluğu ve derecesi önemli ayrıntılardandır. Hekiminiz sizin için uygun olan varis çorabını gerekli olan tüm ayrıntılarıyla önerecektir.

Varis çorabı giymek faydalı bir seçenektir. Varis çorabı, varisin meydana getirdiği olumsuzlukları ertelemede ve önlemede son derece etkin bir yöntem olarak karşımıza çıkar.

Yorum yapın