Hastalar için birden fazla varis ameliyatı tekniği bulunmaktadır.

Varis hastalığının tedavi süreci dahilinde doktor tarafından önerilen her türlü detay, hastanın iyileşebilmesi açısından son derece önemli bir ayrıntıdır. Tedavi sonrasında gerekli görülen ameliyat kararı ise pek çok hastanın endişelenmesine sebebiyet vermektedir. Çoğu hasta bu ameliyatın zorluk derecesini merak eder. Bu yazımızda varis ameliyatının zorluğu konusunda kısaca bilgi vereceğiz.

Hastalar için birden fazla varis ameliyatı tekniği bulunmaktadır. Gerçekleştirilen ameliyatın süreci hastanın varis derecesi ile doğru orantılı bir durumdur. Şöyle ki; teknolojinin gelişmesi beraberinde artık ameliyatların yerini ameliyatsız tedavi seçeneklerini almaya başlamıştır. Uygulanan ameliyat tekniklerini inceleyelim. Öncelerde bilinen en yaygın varis ameliyatı tekniği olan ve yaklaşık 1-2 saat süren Stripping Venektomi’dir. Bu operasyon, belden aşağı kısmının uyuşturulmasıyla olabileceği gibi genel olarak narkoz verilerek de gerçekleştirilir.

Pake Eksizyonu ameliyatında ileri boyutlarda olan varisler ufak kesilerle açılır. Bu operasyonla varisli damarlar bağlantı yerlerinden lokal anestezi ile çıkartılır. Daha önceleri daha büyük insizyonlarla yapılan işlem şimdilerde 2-3 mm’lik ölçülere düşürülmüştür. Hatta artık dikiş bile atılmıyor diyebiliriz. Skleroterapi desteğiyle yapıldığında son derece mükemmel sonuçlar elde edilmektedir.

Varis ameliyatları oldukça titizlik gerektiren ve zaman zaman uzun süren cerrahi işlemleri gerektirebilmektedir. Cerrahi işlem gerektiren durumlar şüphesiz ki zorluklar yaratabilir. Ancak tedavinizi ertelememek son derece önemlidir. Unutmayın ilerlemiş vakalarda cerrahi tedavi imkanı ortadan kalkmaktadır. Ömür boyunca bu huzursuzlukla yaşamak istemiyorsanız mutlaka bir hekime görünmenizde fayda vardır.

Yorum yapın