Yaz ayları, varis problemi yaşayan bayanlar için daha da kâbus olur.

Çağımızın en sık karşılaşılan damar hastalıklarından olan varis, bireylerin gündelik hayatını son derece sıkıntıya sokan durumları beraberinde getirmektedir. Varisten korunmak için birkaç basit önerilere kulak vermenizi öneririz. Gün içinde yarım saat yürüyüş yapmanız önemli bir detaydır. Dar pantolon, sıkan kemer ve düz tabanlı ayakkabılardan uzak durulmalıdır.

Yazın gelmesiyle değişen kıyafet anlayışı, varis rahatsızlığı yaşayan kişiler için bir türlü değişim gösterememektedir. Bacaklarında yaşadıkları olumsuz görüntüleri saklamak isteyen bayanlar, etek veya şort giymekten çekinirler. Dolayısıyla yaz ayları, varis problemi yaşayan bayanlar için daha da kâbus olur.

Yaz aylarında varisten korunmak için neler yapılabilir?

Kanın kalbe ulaşımını kolay sağlaması ve toplardamarı rahatlatması açısından soğuk su ile duş alabilirsiniz.
Güneş ışığı damarların genişlemesinde önemli bir etken… Bu sebeple gölgede kalmayı tercih edebilirsiniz.
Masa başı işlerde çalışanlar mutlaka gün içerisinde belirli aralıklarla ayağa kalkıp birkaç adım atmalısınız. Oturduğunuz yerde ayaklarınızı zaman zaman hareket ettirip dolaşımınıza katkıda bulunabilirsiniz.
Vücudunuzu sıkan giysi, kemer ve ayakkabı detaylarından kaçınmalısınız.
Beslenme şeklinizi düzenleyin. Fazla baharat tüketimi, alkol ve sigara tüketiminden kaçının.
Lif ağırlıklı gıdaların tüketimine özen gösterin. Sağlığınız için son derece faydalı olacaktır.
Yattığınız ve istirahat ettiğiniz anlarda, ayak seviyeniz kalbinize oranla yukarıda olsun. Ayaklarda biriken kanın dağılımına destek olun.
Bayanların gebelik döneminde ya da doğum sonrasında yaşayabilecekleri varis problemlerinde, varis çorabı kullanmaları son derece önemlidir. Aynı zamanda da gerektiği kadar hareketlilik önemli bir detaydır.
Yazın, fazla topuklu ayakkabı giymemeye özen gösterin. Topuklu ayakkabı, bacak kaslarınızın çalışmasına engel olarak, kişinin ayak sağlığını tehdit eder.

Yorum yapın