Prof. Dr. Kürşat Bozkurt ClaCs ile Varis Tedavisi Yöntemini Anlatıyor

ClaCs ilk olarak Brezilya’da Dr. Roberto Kasuo Miyake tarafından tanımlanan bir varis tedavisi yöntemi. Çapı 4 milimetre altında olan varislere uygulanıyor. Temelde varis tedavisinde kullanılan 4 farklı yöntemin bir kombinasyonu olarak değerlendirilebilir.

  1. Özel bir alet ile damarların cilt üzerinde haritalanması, giriş ve çıkış noktalarının irdelenmesi ve bu damarı besleyen altta yatan bir başka damarın olup olmadığının anlaşılması
  2. Cilde soğuk uygulama yapılması (-20 derece). Bu soğuk uygulamasının 2 işlevi var; ağrıyı engellemek ve damarın büzüşmesini sağlamak (ClaCs tanımlamasının C’si: Cryo).
  3. Tedavi edilmesi hedeflenen varisli damara cildin dışından düşük doz lazer uygulaması. Burada kullanılan lazerin 1064 nm dalga boyunda özel bir Nd:Yag lazer cihazı olması gerekiyor. Bu lazer uygulaması ile tedavi edilmesi hedeflenen damarda kasılma ve kısmi kapanma sağlanıyor ((ClaCs tanımlamasının la’sı : lazer).
  4. Damarın içine çok çok ince iğneler ile girilerek son ve tam tedaviyi sağlayan bir ilaç verilmesi. Doğal olarak bir taraftan soğuk uygulama yapıldığı için hastada hiç ağrı oluşmuyor (ClaCs tanımlamasının Cs’si: Cryo Sclerotherapy).

ClaCs tedavisinin çok önemli avantajları var!

  1. Geniş bir alan hızlı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Normal uygulama ile aylarca sürebilen varis tedavisi çok daha hızlı bitiyor.
  2. Soğuk, lazer ve iğne tedavisi birlikte yapıldığından her bir tedavi birbirinin etkisini arttırıyor. Bu nedenle lazer veya iğne tedavisi ile tek başına düzelemeyecek kadar geniş bir damar rahatlıkla temizlenebiliyor.
  3. Normalde iğne tedavisi sonrası morlukların düzelmesi hastanın yapısına göre değişmekle birlikte bazen 4-5 aya kadar sürebiliyor. ClaCs’ın en önemli avantajlarından biri varis tedavisi sonrası ortaya çıkan morlukların minimal olması ve ve hızla düzelmesi.
  4. İşlem bir görüntüleme cihazı altında yapıldığı için yalnızca hedef damara yönelik varis tedavisi yapılabiliyor ve tedavi sonucu hemen anlaşılıyor.
  5. Biz genel olarak yaz yaklaştığı için mayıs ayından itibaren iğne tedavisi yapmayı tercih etmeyiz. Bunun nedeni aslında yapılmasının sakıncalı olması değil; iyileşme süresi uzun olduğu için hastalar yazın bacaklarındaki görüntüden rahatsız ve mutsuz oluyorlar. ClaCs daha hızlı düzelme sağladığı için biraz daha rahat geç dönem tedavi yapabiliyoruz. Ancak ne olursa olsun kılcal varis tedavisi yazdan önce yapılmalı diye hastalarımızı uyarmamız gerek.
  6. İşlem tamamen ağrısız, narkoz gerektirmiyor, dikiş atılmıyor ve ameliyathaneye gerek yok. Hasta işleme yürüyerek geliyor ve yürüyerek gidiyor. Normal yaşantısına devam ediyor. Estetik düzelme son derece yüz güldürücü.

ClaCs dünyanın pek çok ülkesinde yaygı olarak kullanılmaya başlanan bir varis tedavi yöntemi. Bizde ülkemizde  yeni uygulamaya başladığımız bu yöntem ile 4 mm çapa kadar olan varislerde çok başarılı sonuçlar almaktayız. Burada unutulmaması gereken nokta ilerlemiş verilerin bu  yöntemle tedavi edilemeyeceğinin bilinmesi. Bu grup ilerlemiş varisi olan hastalara son 15 yıldır başarılı bir şekilde yaptığımız damar içi lazer, radyofrekans ve zamk yöntemlerine devam etmekteyiz ve iyi sonuçlar almaktayız.

Yorum yapın